Privacy

In een wereld waarin digitale technologie steeds dieper verweven raakt met ons dagelijks leven, staat privacy onder druk. Van slimme apparaten in huis tot digitale overheidsdiensten en sociale media: persoonsgegevens worden voortdurend verzameld, gedeeld en geanalyseerd. Juist daarom is bewustwording rondom privacy en gegevensbescherming belangrijker dan ooit.  

ECP verbindt publieke en private partijen rondom vraagstukken over privacy en gegevensbescherming, onder andere door netwerkvorming, kennisdeling en dialoog. Privacy wordt daarbij niet gezien wordt als rem, maar juist als een essentiële randvoorwaarde voor innovatie, maatschappelijke acceptatie en duurzame digitale groei. 

De Dag van de Privacy, jaarlijks op 28 januari, is in het leven geroepen om stil te staan bij de waarde van privacy in de digitale samenleving en het belang van transparantie en verantwoord datagebruik. Deze datum is niet willekeurig gekozen: het markeert de ondertekening van het Dataprotectieverdrag van de Raad van Europa (Convention 108) in 1981 – het eerste internationale verdrag over gegevensbescherming. De dag wordt inmiddels in veel Europese landen aangegrepen om burgers, organisaties en beleidsmakers aan te moedigen na te denken over privacyvraagstukken en om met elkaar het gesprek aan te gaan. 

Op of rond deze Dag van de Privacy organiseert ECP jaarlijks de nationale Privacy Conferentie, uitgegroeid tot dé ontmoetingsplek voor overheid, bedrijfsleven, wetenschap en maatschappelijke organisaties op dit dossier.  

Wanneer de actualiteit daarom vraagt, organiseert ECP aanvullende werkgroepen en overlegtafels waarin actuele privacykwesties zoals gegevensdeling, AI en dataminimalisatie worden besproken. Voor praktische handreikingen en informatie over de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) verwijst ECP naar veiliginternetten.nl, waar organisaties en burgers terechtkunnen voor toegankelijke AVG-informatie en ondersteuning. 

Nationale Privacy Conferentie 2025  

Tijdens de Nationale Privacy Conferentie 2025 stond het thema ‘Wat kan er wel’ centraal. Aan het einde van de conferentie reikte Stichting Privacy First, traditiegetrouw, ook weer de Nederlandse Privacy Awards uit! 

De Nationale Privacy Conferentie 2025, gezamenlijk georganiseerd door ECP en Privacy First, vond plaats op 28 januari 2025 in Den Haag. Het evenement bracht beleidsmakers, juristen, technologische experts en maatschappelijke organisaties samen om actuele privacyvraagstukken te bespreken, zoals de balans tussen technologische innovatie en het waarborgen van individuele privacyrechten. Onderwerpen zoals de impact van kunstmatige intelligentie op gegevensbescherming, de rol van overheidsbeleid in digitale privacy, en ethische overwegingen bij data-analyse stonden centraal. 

Sprekers uit diverse sectoren deelden inzichten over het creëren van privacybewuste digitale omgevingen. Er werd benadrukt dat samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties essentieel is voor het ontwikkelen van effectieve privacystrategieën. De conferentie concludeerde dat voortdurende dialoog en educatie cruciaal zijn voor het versterken van privacybewustzijn. Aanbevelingen omvatten het bevorderen van transparantie in data-verwerking, het implementeren van privacy-by-design principes in technologieontwikkeling, en het versterken van regelgeving om persoonsgegevens te beschermen.​  

De Nationale Privacy Conferentie 2025 onderstreepte het belang van gezamenlijke inspanningen om privacy te waarborgen in een steeds digitaler wordende samenleving. 

 

Privacy

In een wereld waarin digitale technologie steeds dieper verweven raakt met ons dagelijks leven, staat privacy onder druk. Van slimme apparaten in huis tot digitale overheidsdiensten en sociale media: persoonsgegevens worden voortd... + Meer over Privacy

Betrokken ECP'ers

Céline van der Kruk

Marjolijn Bonthuis-Krijger