Hackathon Open Overheid ‘Terminal ZOO’
16 en 17 mei 2025
Fokker Terminal in Den Haag
Ga jij de uitdaging aan?
Wil jij meedenken over hoe je openbare informatie van de overheid meer toegankelijk kan maken voor de samenleving? En heb je baanbrekende ideeën over hoe je deze informatie vanuit de overheid slimmer kan aanbieden? Vorm dan een team met je collega’s en schrijf je direct in voor de Hackathon ‘Terminal ZOO’ op 16 en 17 mei 2025 in de Fokker Terminal in Den Haag.
Hackathon ‘Terminal ZOO’: Samen tot nieuwe oplossingen komen
Op 16 en 17 mei 2025 sluiten teams van verschillende bedrijven zich 48 uur op in de Fokker Terminal in Den Haag. Doel is: samen verschillende ideeën bedenken om de schat aan openbare overheidsinformatie beter te ontsluiten. Mensen met verschillende achtergronden en specialismen brainstormen om tot nieuwe oplossingen te komen. Jij kan daar met jouw team bij zijn. Als jullie idee tot de beste behoort helpen we jouw team om jullie idee ook echt uit te voeren!
Waarom deze Hackathon?
Heel veel overheidsinformatie is openbaar. Toch wordt er nog te weinig gebruik van gemaakt. Dat moet anders, want met die informatie kunnen waardevolle producten en diensten worden ontwikkeld voor de samenleving. Het Programma Open Overheid wil burgers, bedrijven en organisaties helpen om openbare overheidsinformatie beter, makkelijker en sneller te vinden en te gebruiken.
Wie kunnen meedoen?
Een team bestaat uit vier personen van verschillende disciplines. Je bepaalt zelf welke disciplines in jouw team nodig zijn om tot goede resultaten te komen. Bij het selecteren van de teams kijken we naar expertise en achtergrond van de teamleden en het projectportfolio. We streven ernaar om tot een zo divers mogelijk deelnemersveld te komen. Deelname staat open voor bedrijven, een KvK-inschrijving is verplicht. Meer informatie vind je in de spelregels.

“Toegankelijke overheidsinformatie is de sleutel tot een transparante en betrokken samenleving. Met deze hackathon dagen we creatieve denkers en doeners uit om innovatieve oplossingen te bedenken die burgers en organisaties helpen om publieke informatie eenvoudiger te vinden, te begrijpen en te gebruiken. Samen maken we data zo niet alleen beschikbaar, maar écht bruikbaar voor de samenleving.”
–
Jacqueline Rutjens
wnd Directeur Open Overheid
Prijzen
Uit alle ideeën en innovaties die tijdens de hackathon worden geboren kiest de jury drie winnende teams. De criteria vind je in de spelregels. Alle prijzen zijn inclusief begeleiding en de implementatie van de oplossing bij een overheidsorganisatie.
1
Het beste idee wordt beloond met een opdracht ter waarde van 30.000 euro om het idee daadwerkelijk uit te voeren.

2
De tweede prijs betreft een opdracht van 20.000 euro.

3
De derde prijs betreft een opdracht van 10.000 euro.

Inschrijven
Ben je in voor een uitdaging en heb je de mensen, kennis en het enthousiasme in huis om in twee dagen tijd tot een nieuwe invalshoek, oplossing of nieuw product te komen? Vorm een team en schrijf je hier direct in voor de Hackathon ‘Terminal ZOO’. De inschrijving sluit op 1 mei 2025.
Jullie inschrijving wordt getoetst aan de criteria voor deelname, zie daarvoor de spelregels. Let op: vol = vol, dus wacht niet te lang met inschrijven.
“Innovatie helpt de overheid te moderniseren, externe partijen kennen vaak de laatste stand van de techniek. Deze hackathon biedt een unieke kans om met vernieuwende ideeën en slimme oplossingen de toegankelijkheid van overheidsinformatie te verbeteren.”
–
Marc Minnee
Innovatiemanager, Propulsion B.V.


Aan de slag:
van idee naar impact
Vanaf vrijdag 11.00 uur gaan de teams aan de slag. In minder dan 48 uur werk je toe naar de ultieme uitdaging: je idee pitchen voor de jury. Tussendoor is er ruimte voor inspiratiesessies, ontspanning en natuurlijk goed eten. Of je nu de nacht doorhaalt of af en toe een powernap pakt – aan energie en inspiratie zal het niet ontbreken!
Bekijk hieronder de time table van de hackathon:
Dag 1
- 10.30 – 12.00 uur Welkom, opening, 2 inspiratiesessies
- 12.00 – 14.00 uur Start #work en lunch
- 18.00 – 19.00 uur Diner
- 20.30 – 21.00 uur Inspiratiesessie
- 24.00 uur Slapen in zaaltje, naar huis of doorwerken
Dag 2
- 07.00 – 09.00 uur Ontbijt
- 07.00 – 07.15 uur Qigong
- 12.00 – 14.00 uur Lunch
- 14.45 – 16.00 uur Pitches presenteren aan jury
- 16.00 – 16.30 uur Juryberaad
- 16.30 – 18.00 uur Prijsuitreiking, borrel en napraten
Laat je inspireren
Drie inspirerende sprekers delen hun kennis en ervaring over technologie en creatief denken. Ze geven je waardevolle handvatten en nieuwe inzichten die je direct kunt toepassen. Mis deze sessies niet – ze kunnen het verschil maken voor jouw oplossing!
Hieronder stellen we de sprekers aan je voor.

Jan Schrijver
bestuurskundige, burgeractivist en vml. beleidsmedewerker Openbaar bestuur/Democratie en burgerschap

Lauren Challis
AI Ethics and Compliance Officer bij het SSC (Shared Services Center) van de DJI (Dienst Justitiële Inrichtingen)

Bas van Beek
Wob- en Woo-specialist van FTM, mede-oprichter van het Platform Authentieke Journalistiek
JURY
Hackathon
‘Terminal ZOO’





Veelgestelde vragen over deelname
Heb je nog een andere vraag?
Neem contact met ons op via hackathon@ecp.nl
Een hackathon is een evenement waarbij teams in korte tijd werken aan innovatieve oplossingen voor een specifiek probleem. Afhankelijk van de hackathon zijn er ook rollen voor designers, strategen en business developers – je hoeft dus niet per se te kunnen programmeren!
Je kunt je aanmelden via het inschrijfformulier op de website. Je kunt je alleen als team aanmelden voor deze hackathon.
Neem je laptop, oplader en eventuele hardware of software die je graag gebruikt mee. De hackathon staat open voor diverse technologieën, maar check de spelregels op de website voor specifieke eisen.
De winnaars krijgen hun prijs en ondersteuning om hun project verder te ontwikkelen en te implementeren bij een overheidsorganisatie. Zie hiervoor ook de spelregels.
De jury kijkt naar innovatie, haalbaarheid, impact en presentatie. Het beste idee wordt beloond met een opdracht ter waarde van 30.000 euro om het idee daadwerkelijk uit te voeren. Dit omvat begeleiding en de implementatie van de oplossing bij een overheidsorganisatie. De tweede prijs betreft een opdracht van 20.000 euro en de derde prijs een opdracht van 10.000 euro, beide eveneens inclusief begeleiding en implementatie bij een overheidsorganisatie.
Bij de start van de hackathon op 16 mei ontvang je alle informatie die je nodig hebt om een vliegende start te maken. Wil je je nu alvast inlezen? Check dan de onderstaande links:
Programma Open Overheid: open-overheid.nl
Zoeken in openbare overheidsdocumenten: open.overheid.nl
Open databronnen: data.overheid.nl
Woo-index: koopoverheid.nl/voor-overheden/rijksoverheid/open-overheid/woo-index
Woogle: woogle.wooverheid.nl
